اشتراک در خبرنامه

تحقیق و توسعه

نیک محضر اسپادانا

هدف از ایجاد واحد تحقیق و توسعه در شرکت نیک محضر اسپادانا به وجود آوردن شرایطی است جهت انجام فعالیت های تحقیقاتی و مطالعاتی در جهت افزایش رضایت مشتریان کارخانه اعم از کارفرمایان،پیمانکاران،مشاوران و بازرسان؛ که این فعالیت ها توسط پرسنل شرکت نیک محضر اسپادنا صورت می پذیرد؛ پرسنلی که آشنا به محیط درون و بیرون کارخانه هستند و تسلط کامل به الزامات و فرآیند اجرایی مدیریت کیفیت طبق استاندارد ISO 9001:2008را دارند، بطوریکه نتیجه حاصل از این اقدام تولید ارزش برای مشتریان و به دنبال آن افزایش رقابت پذیری در بازار فروش می باشد.

سیستمهای FBE برای پوششهای داخلی و خارجی و مزایای این سیستمها :

جهت مشاهده فیلم بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

https://www.aparat.com/v/mJhV7/-_%D9%BE%D9%88%D8%B4%D8%B4_FBE_%D9%88_%D9%BE%D9%88%D8%B4%D8%B4_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%B3%D9%87_%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%87_%D9%BE%D9%84%DB%8C_%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D9%84%D9%86

پوشش FBE چند لایه:

پوشش  (FBE) کیسینگ ها (لوله های جداری) وتیوبینگ ها، یک پوشش چندلایه برپایه پودر اپوکسی اتصال ذوبی با فرمولاسیون ویژه است که برای محافظت سطح خارجی طراحی گردیده است. این پوشش با برخورداری از توان ضد خوردگی مطلوب، خواصی چون انعطاف پذیری مناسب، مقاومت مکانیکی بالا و چسبندگی مناسب

به سیمان را نیز تأمین می نماید. این سیستم پوششی، عمر مفید کیسینگ ها و تیوبینگ های بکار رفته در چاه های هیدروکربنی را به نحو چشمگیری تقویت می بخشد.

مزایای پوشش های FBE :
- چسبندگی بالا به سطح فلز
- مقاومت شيميايی
- مقاومت بالا در برابر جدايش كاتديك
- مقاومت در برابر Stress Corrosion Cracking
- تعمير ارزان
- پوشش يكسان در طول خط لوله اعم از بدنه اصلی لوله و نقاط جوش
-مقاوم در برابر ميكروارگانيسم ها

دلایل استفاده از پوششهای داخلی FBE :
1- بهبود بازدهی جریان با کاهش زبری سطح داخلی لوله:
زبری سطح پوشش داخلی بین 3 تا 5 میکرون اندازه گیری شده است. زبری سطح لوله پوشش نشده حدود 35 تا 85 میکرون می باشد. کاهش زبری در سطح پوشش باعث کم شدن اصطکاک و  کمک به بازدهی بیشتر جریان (Flow) می شود.

2- کاهش هزینه های پمپاژ:
کاهش زبری سطح پوشش باعث کاهش نیاز به ایستگاه های پمپاژ می گردد. تحقیقات مستقل نشان می دهد در پمپاژ خطوط لوله با پوشش داخلی مشتری دو مزیت را خواهد داشت: الف) کاهش  توان پمپاژ مورد استفاده در ایستگاه برای دست یابی به جریان دلخواه نسبت به خط لوله پوشش نشده. ب) نرخ خروجی بالاتر با صرف توان پمپاژ مشابه نسبت به خط لوله پوشش نشده.

3- کاهش خوردگی در زمان انبارش:
خطوط لوله پوشش نشده معمولاً مسافت زیادی برای رسیدن به سایت پروژه طی می کنند. در صورت عدم کارکرد خط لوله، خوردگی در طول زمان راه اندازی پروژه وجود خواهد داشت. یک  خط لوله 200 کیلومتری پوشش نشده بطور میانگین قادر به تولید 150 تن ضایعات خوردگی خواهد بود که مدت زمان راه اندازی را افزایش خواهند داد و باید با روش های گران قیمت به گونه ای  که آلایندگی زیست محیطی ایجاد نکنند دفع شوند، پوشش لوله ها این مشکلات را حل می کند.

4- پیگ رانی موثر و ضایعات کمتر:
زبری کم پوشش داخلی به اپراتور اجازه سرعت بیشتر جهت عملیات پیگ رانی و کاهش مقدار ضایعات حین پیگ رانی و در نتیجه کاهش هزینه های کاری خط لوله را می دهد.

5- عدم نیاز به افزودنی ها و بازدارنده ها:
به دلیل زبری کمتر در سطح پوشش داخلی، اپراتور لوله می تواند حجم افزودنی های کاهنده نیروی Drag به سیال را کاهش دهد که از مزایای آن می توان به موارد ذیل اشاره نمود: الف)  کاهش هزینه های رانش حاصله از افزودنی ها ب) مشکلات آلایندگی کمتر مواد شیمیایی مورد استفاده. پ) عدم آلودگی سیال که از عمده مشکلات اکثر پالایشگاه ها و خطوط لوله است.


کامپاند لوله پلی اتیلن چیست؟

طول عمر بیشتر لوله‌های پلی‌اتیلن با کامپاند کردن یکی از معایب اصلی انواع پلیمرها، پوسیدگی و خرابی در برابر اشعه ماوراءبنفش نور خورشید است که این عمل در صورت وجود اکسیژن تخریب بیشتری نیز به همراه دارد و سبب تغییر خواص  فیزیکی و شیمیایی پلیمر و به‌مرور زمان نابودی آن‌ها می‌شود که به شکل ترک، تغییر رنگ به زردی، از بین رفتن جلا و غیره خود را نشان می‌دهد. بنابراین رنگدانه‌های مختلف به ترکیب مواد ساخت پلاستیک از پلیمر اضافه می‌کنند که به این کار کامپاند می‌گویند تا با جذب اشعه فرابنفش، باعث مقاومت و دوام بیشتر آن‌ها شوند.
 

کامپاند لوله پلی اتیلن چیست؟
صنعتگران عرصه ساخت لوله‌های آب‌رسان، برای کامپاند از رنگدانه مشکی که بیشترین بازده را دارا استفاده می‌نمایند و با افزودن ۲ الی ۳ درصد دوده به مواد اولیه در هنگام تولید لوله، باعث  افزایش مقاومت ۱۵ برابری لوله‌های آبیاری پلی اتیلن در مقابل نور خورشید می‌شوند.
 

انواع روش‌های کامپاند لوله‌های آبیاری:
امروزه با پیشرفت فنّاوری و فناوری‌های نوین مانند نانو، شیوه‌های مختلفی جهت افزودن رنگدانه دوده به پلیمر در لوله‌های آبیاری به وجود آمده است. اما به‌طورکلی به دو راهکار وجود دارد.  همچنان باشرکت توسن صنعت آپادانا تولیدکننده و ارائه دهنده انواع لوله های پلی اتیلن ، لوله آبیاری ، نوار آبیاری و لوله دریپردار همراه باشید.
 
۱‌. استفاده از گریدهای پلی‌اتیلن حاوی دوده آماده
در این روش، شرکت‌های پتروشیمی، گرید پلی‌اتیلن با مقادیر مشخصی از دوده را تولید می‌کنند و فعالان عرصه لوله پلی اتیلن این نوع محصول را خریداری و در ساخت لوله‌های آبیاری به کار می‌برند.
 
۲. افزودن مستربچ‌های دوده به پلی‌ اتیلن طبیعی
در هنگام پروسه تولید لوله، مقدار مشخصی از مستربچ غلیظ دوده را به ترکیب مواد اضافه می‌کنند. مستربچ دوده شامل یک نوع پلی اتیلن حامل و مقدار زیادی دوده بوده که در حین کار با پلی  اتیلن اصلی و پایه مخلوط و رقیق می‌شود. این روش کامپاند لوله در ایران متداول و رایج‌تر است.

مواد تشکیل‌دهنده لوله پلی اتیلن از نوع کامپاند دوده فرآیند تولید لوله پلی اتیلن پیچیده بوده و از مواد مختلف و متنوعی تشکیل می‌شود اما عمده آن‌ها به شرح زیر است.
•پلی اتیلن پایه از نوع سنگین
•پلی اتیلن حامل مستربچ از نوع سنگین
•دوده
•افزودنی‌های دیگر از قبیل آنتی‌اکسیدانت، پایدارکننده و غیره
برای داشتن لوله پلی اتیلن با کیفیت بالا و مقاوم انتخاب درست و اصولی هر یک از مواد ذکر شده لازم و ضروری است که در ادامه به مشخصات مستربچ دوده ایده‌آل جهت استفاده در ترکیبات  ساختار لوله آبیاری پرداخته شده است.

مشخصات فیزیکی و رئولوژیکی مستربچ دوده:
با این‌که مقدار مستربچ مشکی نسبت به کل مواد تشکیل‌دهنده لوله پلی اتیلن، ناچیز و کم است، اما تأثیری مستقیم در کارایی و طول عمر لوله درگذر زمان دارد و توجه به خصوصیات فیزیکی و مشخصات ساختاری دوده و پلیمر حامل آن در استحکام و کیفیت لوله پلی اتیلن نقش کلیدی بازی می‌کنند. شرایط رزین حامل مناسب همان‌طور که اشاره شد، مستربچ شامل دوده و یک پلیمر همراه است که از آن به‌عنوان “رزین حامل” نیز یاد می‌شود. نوع و جنس این رزین بسیار مهم است و در صورت انتخاب نادرست، باعث  پایین آمدن کیفیت لوله و حتی تخریب و از بین رفتن لوله در مدت زمان کوتاهی پس از مصرف شود. تحقیقات و آزمایش‌های گوناگون نشان می‌دهد، ترکیب دو نوع مختلف پلیمر با همدیگر حتی با کمترین غلظت و مقدار، امکان ندارد که در مورد لوله پلی اتیلن اثرات جبران‌ناپذیری در پی خواهد داشت. بنابراین همخوانی و تناسب نوع پلیمر حامل با جنس پلی اتیلن به‌کاررفته در لوله آبیاری نیاز به‌دقت و رعایت اصول مهندسی دارد.
 
نوع دوده به‌کاررفته در مستربچ استفاده از دوده قدمتی طولانی در جوهرها و تقویت لاستیک و با پیشرفت علم از دوده به‌عنوان محافظ پلاستیک در برابر نور ماوراءبنفش، تولید رسانا در مواد و غیره به کار می‌رود‌. امروزه نیز با توجه به رفتار و خاصیت عالی دوده در برابر اشعه ماوراءبنفش خورشید، از آن به‌عنوان بهترین رنگدانه در لوله‌های پلی اتیلن استفاده می‌شود و دوده مناسب جهت این کار باید دارای شرایط زیر باشد:

پارامترهای انتخاب دوده
•میزان قابلیت در جذب اشعه فرابنفش
•پخش یکنواخت در پلی اتیلن
•جاذب کم رطوبت
•درصد پایین گوگرد و خاکستر
برای انتخاب دوده ایده‌آل و مناسب و داشتن پارامترهای بالا باید خصوصیات دوده را بررسی کرد. درواقع هر چه خواص زیر در دوده بهتر باشد المان‌ها و شرایط انتخاب مناسب را دارا بود و عملکرد مستربچ بهتر و در نتیجه لوله مستحکم‌تر و مقاوم‌تر خواهد بود.
 
خواص تأثیرگذار دوده بر مستربچ
•شیمی سطح دوده
•اندازه ذرات تشکیل‌دهنده
•ساختار و نوع ترکیب خوشه‌ها
•رفتار ذرات سطحی دوده
 

نتیجه
به‌طورکلی کامپاند لوله اتیلن، یکی از راه‌های افزایش مقاومت در آن‌هاست. زیرا لوله‌های پلی اتیلن به‌عنوان لوله آبیاری تحت‌فشار، در مدت زمان طولانی در زیر نور خورشید و گرمای بالا هستند  و چنانچه از استحکام کافی برخوردار نباشند، باعث به وجود آمدن هزینه‌های اضافی و زیاد و همچنین اتلاف زمان و آب خواهد شد. پس لوله آبیاری پلی اتیلن دارای کامپاند، انتخابی هوشمندانه  و به‌صرفه در صنعت کشاورزی به شمار می‌آید.


FBE  تک لایه:
این نوع پوشش طیف وسیعی از پوششهای اف.بی.ای برای خطوط لوله های فوالادی را شامل می شود و راه حلی است مقرون به صرفه برای خطوط لوله های انتقال آب. این نوع پوشش مطابق  با  الزامات استاندارد(CSA Z245.20-10) می باشد


از مزایای این نوع پوشش می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•مقاومت بالا در برابر خوردگی
•مقاومت بالا در برابرجدایش کاتدی
•چسبندگی بالا به زیرآیند
•خواص مکانیکی و حرارتی بالا
•مقرون به صرقه بودن از لحاظ اقتصادی

FBE  دو لایه:
در ﺳﺎل ﻫﺎی اﺧﯿﺮ ﺳﯿﺴﺘﻢ پوششی اف.بی.ای دو ﻻﯾﻪ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻦ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای ﺳﯿﺴﺘﻢ پلی اتیلنی ﺳﻪ ﻻﯾﻪ ﮐﺎرﺑﺮد ﺑﺴﯿﺎر ﮔﺴﺘﺮده ای در ﭘﻮﺷﺶ دﻫﯽ ﺧﻄﻮط اﻧﺘﻘﺎل ﭘﯿﺪا ﮐﺮده اﺳﺖ. اﯾﻦ ﺳﯿﺴﺘﻢ  ﭘﻮﺷﺸﯽ ﺣﺎوی دو ﻻﯾﻪ ﭘﻮﺷﺶ اف.بی.ای می باشد.لا ﯾﻪ اول ﺑﺎ ﻫﺪف اﯾﺠﺎد ﺧﻮاص ﺿﺪ ﺧﻮردﮔﯽ و ﭼﺴﺒﻨﺪﮔﯽ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﻪ ﺳﻄﺢ ﻓﻠﺰ و ﻻﯾﻪ دوم اف.بی.ای با ﻫﺪف اﯾﺠﺎد ﺧﻮاص ﻣﮑﺎﻧﯿﮑﯽ و ﺣﺮارﺗﯽ  ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﻼﻓﺎﺻﻠﻪ ﭘﺲ از ﻻﯾﻪ اول ﺑﺮ روی آن اﻋﻤﺎل ﻣﯽ ﮔﺮدد. درمقایسه ﺑﺎ ﺳﯿﺴﺘﻢ ﭘﻮﺷﺸﯽ پلی اتیلنی سه ﻻﯾﻪ، اﯾﻦ ﺳﯿﺴﺘﻢ ﭘﻮﺷﺸﯽ ﻋﻤﻠﮑﺮد ﺑﻬﺘﺮی از ﻟﺤﺎظ ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﺑﻪ ﺧﻮردﮔﯽ، ﭼﺴﺒﻨﺪﮔﯽ ﺑﻪ زﯾﺮآﯾﻨﺪ و  ﻣﻘﺎوﻣﺖ در ﺑﺮاﺑﺮ ﺟﺪاﯾﺶ ﮐﺎﺗﺪی دارد و از ﻟﺤﺎظ اﻗﺘﺼﺎدی ﻧﯿﺰ ﺑﻪ ﺻﺮﻓﻪ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

 


 
پوشش لوله بیتوسیل
بیتوسیل یک سیستم پوششی بر پایه قیر اصلاح شده پلیمری است که علاوه بر مزیت های اقتصادی، از کارایی مطلوبی برخوردار است. سیستم بیتوسیل سابقه درخشانی به عنوان پوشش خطوط لوله  گاز و آب و نیز خطوط لوله فراساحل دارد.